Internet

Świadczymy usługi telekominikacyjne w różych technologiach w zależności od lokalizacji.

GPON (Gigabit Passive Optical Network)

Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna jest nową technologią z rodziny pasywnych sieci optycznych. Sieci GPON dostarczane są za pomocą infrastruktury optycznej nazywanej FTTx (ang. Fiber to the …, czyli transmisja światłowodowa do …), gdzie najpopularniejszą aktualnie opcją jest FTTH (Fiber to the Home, czyli …do domu).

Technologia nosi nazwę „pasywna”, gdyż nie wymaga aktywnych urządzeń (potrzebujących zasilania) na odcinku od operatora do odbiorcy. Pozostają one aktywne tylko na obu końcach „łańcucha”. Do aktywnych należą OLT (Optical Line Termination po stronie operatora) oraz ONU (Optical Network Unit po stronie klienta). Jedną z zalet sieci GPON jest możliwość udostępnienia dużej ilości połączeń w oparciu o jeden światłowód. Operator w odpowiednim miejscu (studzienka, pomieszczenie w bloku) umieszcza spliter (fachowa nazwa urządzenia), który taki sygnał rozdziela na wielu odbiorców. Na podobnej zasadzie działają telewizje kablowe w zabudowie blokowej. Różnica jest taka, że dzięki technologii GPON możliwa jest znacznie szybsza transmisja danych u użytkowników końcowych, a dostawcy mogą za pomocą jednego łącza dostarczać w wysokiej jakości telewizję, internet i telefon.

Korzyści:

  • Transmisji danych z prędkościami do 2,5Gbps dla każdego klienta
  • VoIP w cyfrowej jakości połączeń
  • Dostęp do Telewizji IP (IPTV)
  • Bardzo niska awaryjność urządzeń
  • Szybkie diagnozowanie awarii

ETTH (Ethernet to the Home)

Dołączenie do sieci za pośrednictwem technologii Ethernet w oparciu o stałe łącze miedziane zakończone w switchu dostępowym (ACC), portem 100 Mbit/s. Kabel sieciowy UTP doprowadzany jest bezpośrednio do lokalu klienta i podłączany do komputera PC lub urządzenia typu Residential Gateway – Router, NAT, etc.

Technologia ta stosowana w zabudowie skupionej, w budownictwie wielomieszkaniowym pozwala na doprowadzenie wszystkich usług multimedialnych oferowanych przez naszą sieć.

FTTH (Fiber to the Home)

Dołączenie do sieci za pośrednictwem technologii Ethernet w oparciu o łącze światłowodowe zakończone w przełącznicy optycznej. Bezpośrednio w lokalu klienta zakończone jest włókno światłowodowe, najczęściej konwerterem optycznym, pozwalającym na bezproblemowe użycie interfejsu, w który standardowo wyposażony jest zwykły domowy komputer bądź urządzenie typu Residential Gateway.

Technologia ta jest stosowana w zabudowie rozproszonej, jednorodzinnej i pozwala na zniesienie wszystkich ograniczeń nakładanych przez radiodostęp. Przede wszystkim daje możliwość doprowadzenia sygnału telewizji cyfrowej i superszybkiego internetu.

Radiodostęp w technologii 5G

A dokładnie częstotliwość radiowa 5,5Ghz – daje spore możliwości transmisyjne i gwarantuje niezawodność. Niestety ze względu na dostępne pasmo oraz ograniczenia licencyjne, prędkości które można zagwarantować w tej technologii to maksymalnie do 4-6Mb/s (do 50Mb/s bez gwarancji pasma w technologii TDMA dostępnej w wybranych lokalizacjach).

Technologia ta stosowana jest w bardzo rozproszonej zabudowie jednorodzinnej oraz wszędzie tam, gdzie ekonomicznie nieuzasadniona jest budowa sieci światłowodowej. Technologia ta ze względu na stały wzrost zapotrzebowania na coraz szybsze pakiety oraz dodatkowe usługi multimedialne, jest sukcesywnie zastępowana rozwiązaniami światłowodowymi FTTH/GPON.

 

 

 

 


Zamów usługi Konfigurator usług

Aktualności

Majówka 2018

26-04-2018

Jak pracujemy w długi weekend majowy?
Promocje HBO czekają na Ciebie!

20-03-2018

Sprawdź szczegóły promocji!

Promocja Wiosenna 2018

Sprawdź już teraz

Na abonament

Na opłatę instalacyjną

Skorzystaj z promocji